środa, 25 lipca 2012

104. Jak dobrać odpowiednie perfumy. Rodzaje perefum.

Pierwszy artykuł  napisany dla parfums.cz

Jak już nie raz zdążyłyśmy się przekonać wybór perfum nie jest łatwy, zwłaszcza teraz jak półki sklepowe uginają się pod ich ciężarem.


Oto kilka zasad czym kierować się przy wyborze tego odpowiedniego zapachu:
1. Perfumerię należy odwiedzić rano, gdy zmysł węchu jest wypoczęty.
2. Nie należy się perfumować przed wyjściem z domu, gdyż może to nie korzystnie wpływać na nasz wybór.
3. Po skropieniu skóry wybranym zapachem należy odczekać kilka sekund aby alkohol mógł się ulotnić.
4. Perfumy należy testować na czystej skórze, zapach na pasku czy we flakonie nie ukaże nam prawidłowego zapachu perfum.
5. Należy perfumować przeguby dłoni lub łokci.
6. Każdy perfum składa się z trzech nut zapachowych. Przed zakupem należy sprawdzić wszystkie nuty.
7. Nie należy testować więcej niż trzech zapachów. Nasz nos nie rozpozna ich więcej.
8. Wyboru perfum nie należy dokonywać w pośpiechu. Gdyż pośpiech jest złym doradcą.
9. Nie należy sugerować się zapachami znajomych, gdyż dobór zapachu jest sprawą indywidualną. Co na innych pachnie na nas może śmierdzieć.
10. Jak wiadomo większe opakowanie jest ekonomiczne zazwyczaj tańsze, ale kupowanie perfum w butelkach o dużej pojemności wiąże się z zepsuciem perfum gdyż do flakonu dostają się bakterie i powietrze.

Idealnie dobrane perfumy dodadzą nam sexapilu i poprawią samopoczucie. Zazwyczaj są uzupełnieniem naszego stylu, fryzury, makijażu i ubioru. Te odpowiednio dobrane pozytywnie działają na nasze zmysły, przywołują miłe wspomnienia i wprowadzają w dobry nastrój. Te dobrane źle działają na odwrót. 
poszukiwanie odpowiedniego zapachu należy zacząć od ustalenia nut zapachowych, tych które najbardziej nas pociągają. W ten sposób z pośród setek flakoników ograniczymy się tylko do określonej grupy zapachów. 

Do wyboru mamy nuty zapachowe:
- kwiatowe zawierające w sobie aromaty jaśminu, róży, fiołków, narcyzów, konwalii, bzu, tuberoza, ylang-ylang,  czy geranium.
- owocowe, które są lekkimi i odświeżającymi zapachami, na bazie cytryny, grejpfruta, pomarańczy, mandarynki czy bergamotki.
- zielonych przypominających zapach świeżego ogórka oraz trawy czy liści. Kojarzą się z wypoczynkiem i przywołują wspomnienia z wakacji.
- orientalnych, czyli ambrowych. Zawierających w sobie aromaty wanilii, cynamonowo - korzenne, słodkie i pudrowe. Są to zapachy mocne i uwodzicielskie.
- drzewne w których najczęściej występuje drzewo sandałowe, paczula, drzewo gwajakowe, aromat wetiweru i cedr. Zazwyczaj są to męskie zapachy, ale coraz częściej składniki te występują także w produktach dla kobiet. 

Zapachy dzieli się w zależności od stężenia olejków wonnych.
Perfumy zawierają największa ilość skondensowanych olejów zapachowych od 30-40 %, wymieszanych z czystym alkoholem. Takie zapachy utrzymują się długo na skórze, więc są bardzo wydajne.
Woda perfumowana zawiera od 13 do 19 % olejków zapachowych rozcieńczonych  w 80 % alkoholu. 
Woda toaletowa zawiera maksymalnie 12 % olejków i jest delikatniejsza od perfumowanej.
Woda kolońska to mieszanka 5% olejków w 80 % alkoholu, stosowana najczęściej przez panów.
Woda odświeżająca, coraz częściej występujące tz. mgiełki do ciała, zawiera ok 3% substancji zapachowych, najczęściej używana w upalne dni gdyż przez niewielką ilość alkoholu nie podrażnia nam skóry. 

Rodzaje perfum można ze śmiałością odgadnąć po kolorze. Żółty, różowy i pomarańczowy to najczęściej zapachy odświeżające, orzeźwiające takie których powinno używać się w dzień. Są to zapachy energetyzujące uzyskiwane z owoców cytrusowych.
Kolory czerwony i pomarańczowy zarezerwowany jest zazwyczaj dla perfum orientalnych. Charakteryzują się aromatem słodkim i ciężkim, dlatego najczęściej polecane są na późne popołudnia i wieczory.
Barwy fioletowe i różowe, są wyznacznikiem zapachów kwiatowych, delikatnych, które uspakajają i koją. Są najczęściej wybierane przez kobiety.
Kolor zielony kojarzy się z naturą, świeżością i dynamiką. Najczęściej wybierany jest dla zapachów tworzonych z traw i liści. Zapach regeneruje i odświeża.

Skróty najczęściej występujące na etykietach produktów zapachowych:
EDP- woda perfumowana,
EDT - woda toaletowa,

Perfumy mają trzy nuty zapachowe.
Pierwsza nuta bazowa - zawiera składniki, które są najwolniej uwalniane do powietrza. W jej skład wchodzą najczęściej środki wzmacniające, które same w sobie mają zazwyczaj nieprzyjemny zapach, oraz najcięższe składniki olejków zapachowych.  Nuta bazowa ma decydujące znaczenie dla charakteru perfum. Coraz częściej w niej wykorzystywane są związki chemiczne, które same z siebie nie pachną, ich zapach wydobywa się dopiero w wyniku kontaktu z potem lub wilgocią. W nucie bazowej najczęściej wykorzystuje się  takie substancje jak: ambra, piżmo czy żywiec.
Druga nuta zwana nutą łączącą lub serca, składa się ze związków średniej lotności i niej intensywnych. W niektórych kompozycjach nie jest ona świadomie wyczuwalna. Bez niej jednak kompozycja perfum nie była by pełna, a nutę bazową i wysoką odczuwałoby się jako dwa osobne zapachy. Składa się głównie z zapachów korzennych i kwiatowych.
Trzecia nuta, to nuta wysoka zwana nutą zmysłu jak i nutą głowy. Składa się ze związków najszybciej ulatniających się. Odczuwalna jest świadomie zaraz po otwarciu flakonika z perfumami, ale po skropieniu szybko znika. W jej skład wchodzą najczęściej cytrusy.
Zapachy najczęściej przeplatają się. Są kompozycje z zapachem wiodącym, tworzonym tak że we wszystkich trzech nutach część składników ma do siebie zbliżony zapach. Występują kompozycje tak zwane rymowane w których występują dwa lub więcej składników w nucie bazowej i wysokiej, a nuta średnia jest tych składników pozbawiona, oraz kompozycje kontrastowe w których nie ma identycznych zapachów, zamiast tego są składniki które są ze sobą w ostrym kontraście, uzupełnianym przez składniki neutralne.

Przy wyborze zapachów należy kierować się otoczeniem, porą dnia i porą roku. Na dzień i do pracy najodpowiedniejsza będzie lekka woda toaletowa, z zieloną nutą lub owocową. Na wieczór można trochę poszaleć wybierając cięższe orientalne  lub kwiatowe zapachy. Podobnymi kategoriami kierujemy się przy wyborze perfum w lecie czy zimą. Na lato najodpowiedniejsze są perfumy z nutą owocową, świeże, natomiast zimą lepsze wyborem są te cięższe posiadające korzenny zmysłowy zapach.

Ofertę ponad 1000 wód perfumowanych i toaletowych znajdziemy na stronie iperfumy.pl . 




Mam nadzieję że się wam podoba. W przygotowaniu artykuł o pielęgnacji włosów i skóry. 


Pozdrawiam :)




11 komentarzy:

  1. Ja zawsze sobie psikam na ten kartonik w perfumerii albo na ciało i wącham po godzinie, może 2-3 i dopiero wtedy wybieram:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, to nie jest spam.
    Po prostu chce odnowic wysylanie kartek, pocztówek. Znowu zachecic kazda do wyczekiwania na listonosza. Jezeli kolekcjonujesz kartki, bardz lubisz je dostawac zapraszam na mojego bloga - tam znajdziesz dokladne instrukcje i opis o co chodzi. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja najpierw testuje, chodzę z zapachem a potem się decyduje. Jestem za kupowaniem pojemności 30 ml, gdyż jest szansa, że perfumy zużyjemy zanim nam się znudzą. Kiedyś kupiłam perfumy Lady Million od Paco Rabane 50 ml i mam je do tej pory. Zapach na początku uwielbiałam - teraz mnie troszkę meczy. Po ponad 2 latach mam jeszcze z 15-20 ml... :D

    OdpowiedzUsuń
  4. muszę sobie kupić jakieś perfumy ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. lubię słodkie, kwiatowe:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja szukam i szukam idealnych perfum dla siebie i nie mogę znaleźć :( Ciągle mam wrażenie, że wszystkie zapachy na mnie "śmierdzą" albo pachną tandetnie..

    OdpowiedzUsuń
  7. Hej! Wybacz za ten spam, ale pisze do Ciebie, bo obserwowalas moj blog konsumpcyjny.blogspot.com. Wlasnie zmienilam adres bloga na tusenskonaa.blogspot.com i mam nadzieje, ze znowu moge na Ciebie liczyc! :) Oczywiscie dodaje do obserwowanych Twoj blog. Pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń
  8. JA nigdy nie potrafię wybrać perfum;/

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja tam staram się najpierw skołować skądś próbkę perfum, które mi się podobają, żeby spokojnie sprawdzić zapach w domu. Często można dostać próbki w perfumeriach, lub na stronach takich jak ta - http://nagrodobiorcy.pl/zamow-darmowa-probke-perfum-calvin-klein/

    OdpowiedzUsuń
  10. Myślę, że każdy z nas ma pewien już wyrobiony sobie gust, jak chodzi o kompozycje zapachowe. Wiemy, które kwiaty nam odpowiadają, czy inne propozycje składników. Ja uwielbiam jeden konkretny perfum avon , który jakiś czas temu znalazłam. Jest on naprawdę super... Ma łagodny, ciepły, słodki zapach.

    OdpowiedzUsuń

Odwiedziłaś mnie zostaw komentarz :).... DZIĘKUJĘ

Powered By Blogger

Polskie blogi kosmetyczne

Polskie blogi kosmetyczne
Polskie Blogi Kosmetyczne

Beautyblogs

Beautyblogs
Zbiór blogów