środa, 8 sierpnia 2012

129. Jak czytać etykiety kosmetyków?

Nie wszyscy wiedzą co oznaczają dane symbole i obrazki na etykietach produktów.  A warto być o taką wiedzę bogatszym. Dlatego właśnie dzisiejszy post będzie poświęcony symbolom na etykietach kosmetyków.

Na etykietach kosmetyków podane są informacje o zastosowaniu kosmetyku, jego składzie i sposobie używania. Obok informacji tekstowych, znajdują się informacje obrazkowe. Co one oznaczają o ty niżej.


SYMBOL OTWARTEGO SŁOIKA – symbol, który informuje, jak długo można używać kosmetyku. Obok lub na symbolu słoika podany jest OKRES TRWAŁOŚCI PO OTWARCIU czyli okres bezpiecznego stosowania kosmetyku, licząc od jego pierwszego użycia. Jest to czas, w którym producent gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne kosmetyku. Okres ten określany jest w miesiącach (np. 6M).
TERMIN TRWAŁOŚCI – podawany jest tylko na kosmetykach o trwałości krótszej od 30 miesięcy, najczęściej w formie miesiąc/rok (np. 06/2013) i poprzedzonej słowami: „Najlepiej zużyć przed końcem:”. Na wyrobach o trwałości dłuższej od 30 miesięcy nie ma obowiązku podawania daty ważności, zamiast tego pojawia się na opakowaniu symbol otwartego słoika.
Symbol „RĘKA NA KSIĄŻCE” oznacza, że do opakowania dołączona jest ulotka informacyjna. Zdarza się bowiem, że w przypadku braku miejsca na etykiecie, niektóre ważne informacje (skład kosmetyku, ostrzeżenia związane z jego stosowaniem), podane są tylko w dołączonej ulotce. Tam też często umieszczony jest sposób użycia. Niezależnie od tego, gdzie informacje są umieszczone, należy się z nimi dokładnie zapoznać i stosować się do zaleceń producenta. Pozwoli to w pełni korzystać z walorów kosmetyków, a także uniknąć przykrych niespodzianek.
WYKAZ SKŁADNIKÓW – do każdego kosmetyku dołączona jest lista składników. Zwykle znajduje się
ona na dole opakowania i poprzedzona jest słowem INGREDIENTS lub SKŁADNIKI. Osoby cierpiące z powodu alergii powinny dokładnie sprawdzić, czy wśród składników kosmetyku nie ma takiego, na który są uczuleni.

BRAK SYMBOLU OTWARTEGO SŁOIKA? BRAK TERMINU TRWAŁOŚCI? Nie, to nie drukarski chochlik! Pewne produkty nie wymagają podania „okresu trwałości po otwarciu”, ponieważ nie zachodzi ryzyko pogorszenia ich bezpieczeństwa zdrowotnego po otwarciu opakowania. 
Są to m.in.:
• produkty jednorazowe,
• próbki jednokrotnego użycia,
• aerozole,
• produkty, w których ze względu na
ich skład, nie mogą rozwijać się mikroorganizmy, np. produkty o dużej zawartości alkoholu (wody toaletowe, niektóre dezodoranty czy płyny po goleniu) lub o małej zawartości wody (np. szminki do ust).
Człowiek i kosz - to oznaczenie produktów nadających się do odzysku. Po zużyciu należy je wyrzucić do specjalnych segregatorów aby mogły ulec recyklingowi.
Trójkąt z literkami pod spodem lub między strzałkami w formie trójkąta jest informacją o materiale, z którego wykonano opakowanie. I o tym, że trzeba wrzucić je do pojemnika-segregatora.
Skrót "alu" oznacza, że opakowanie zostało wykonane z aluminium.
Dwie strzałki tworzące koło - to tzw. Gruener Punkt (Zielony punkt) oznaczający, że producent kosmetyku wnosi wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu recyklingu odpadów, pochodzących z opakowań (zgodnie z przepisami prawa polskiego i UE).
Dłoń na tle kuli ziemskiej to znak umieszczany na produktach, które nie niszczą warstwy ozonowej. Wolne od freonów (czyli niszczących pokrywę ozonową gazów) kosmetyki są oznaczone dodatkowo napisami: Ozono Friendly, Ozon Freundlich, ohne FCKW, CFC free.
E 15 - to deklaracja producenta, że napełnia opakowania według norm unijnych i w tym kosmetyku znajduje się 15 ml produktu. Firma ma system kontroli i robi próby statystyczne dla wszystkich partii produkowanych preparatów. O gwarancji jakości produktu świadczy też symbol ISO.
Symbol ognia informuje, że kosmetyk jest łatwopalny, a temperatura przechowywania nie powinna przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Opakowania nie można też nacinać ani nakłuwać nawet po zużyciu zawartości.
Symbol królika
Symbolizuje iż dany produkt i jego poszczególne składniki nie były testowany na zwierzętach.

Takie samo znaczenie mają symbole BWC, Not Tested on Animals lub Animal Friendly.. 

Mam nadzieję że post okazał się przydatny.

Pozdrawiam :)

9 komentarzy:

  1. Bardzo przydatna notka :)
    Dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O wielu rzeczach nie wiedziałam, świetny post :)

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo przydatny post - gratuluję pomysłu.

    OdpowiedzUsuń
  4. przydatna notka,, chociaż ja już znam te oznaczenia ;) jak byłam dzieckiem to najbardziewj mnie interesowały. robiliśmy wróżby - kosz oznaczał że dostaniesz kosza, usta (bo to była guma do żucia) że buziak i cośtam jeszcze ^^

    OdpowiedzUsuń
  5. przydatna notka i to bardzo :)

    OdpowiedzUsuń
  6. świetny post, bardzo pomocny :)

    OdpowiedzUsuń

Odwiedziłaś mnie zostaw komentarz :).... DZIĘKUJĘ

Polskie blogi kosmetyczne

Polskie blogi kosmetyczne
Polskie Blogi Kosmetyczne

Beautyblogs

Beautyblogs
Zbiór blogów